Американските сили може да не спазят срока за изтегляне от иракските градове

От Виктор Владев • Apr 10th, 2009 • Категория: Новини

Багдад, 10 април

Действията на Ал Каида в два от най-взривоопасните градове в Ирак – Мосул и Бакуба – може да принудят американските сили да останат там след изтичането на крайния срок за тяхното изтегляне на 30 юни, предупреди командващият на силите на САЩ в Ирак генерал Рей Одиерно в интервю за в. „Таймс”.

Съгласно подписаното в края на миналата година споразумение между САЩ и Ирак за статута на американските сили в близкоизточната страна, американските войски трябва да се изтеглят от градовете до края на юни. Всяко забавяне би било неуспех за американския президент Барак Обама, който обеща да изтегли всички военни части от Ирак до август 2010 г. Споразумението между Багдад и Вашингтон предвижда изтеглянето на всички американски части от Ирак да приключи до края на 2011 г.

Броят на американските военни в северните градове Мосул и Бакуба, обаче, може да се увеличи в случай на нужда, отбеляза Одиерно. Преди да се вземе решение в тази посока, ще бъде направена съвместна оценка на ситуацията между американското командване и иракските власти, каза още той.

Крайното решение дали силите на САЩ да останат, или да си заминат трябва да се вземе от иракския премиер Нури ал Малики, който е поставен пред сложна дилема, тъй като повечето иракчани искат американските войници да напуснат страната.

Одиерно отбеляза също, че е силно обезпокоен от риска от подновяване на конфликта между араби и кюрди в Северен Ирак, където напрежението за контрола над богатите на петрол територии не стихва. Той посочи и сериозната заплаха, която представляват екстремистите, за които се предполага, че са спонсорирани от Иран и които изглежда възприемат характерното поведение на Хизбула.

Американският генерал изрази увереност, че крайният срок за изтеглянето на войските от Ирак ще бъде спазен, но не изключи възможността американски части да останат и след 30 юни в Мосул и Бакуба, където Ал Каида има силни позиции.

Друга гореща точка е етнически разделеният град Киркук на границата на Кюрдистан, където арабите и кюрдите са се хванали за гушите. Провинциалните избори там бяха забавени заради разногласията по въпроса дали градът да бъде включен в автономната област Кюрдистан, или да остане под прякото управление на иракското правителство.

Tagged as: ,

Виктор Владев (25) е завършил Международни отношения в СУ „Свети Климент Охридски” и в момента следва магистърска програма по Връзки с обществеността - пак там. Той е един от основателите на екологичните клубове „Матер Еко” и „ЮНЕКО”. Работи като репортер в БТА. Интересува се от неща, от които или ще ви настръхнат космите, или ще ви се притворят очите, или ще ви поруменеят бузите. :)
Пишете на автора | Всички статии от Виктор Владев